ПОВТОРЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ЗА РІК

АПАРАТНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПК

2. Будова системного блоку

3. Пам'ять комп'ютера



ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТОВИХ ДАНИХ

2. Робота над текстом

3. Об'єкти в текстовому документі







                 









СТВОРЕННЯ ТА ПУБЛІКАЦІЯ ВЕБ-РЕСУРСІВ

                         1. Хмарні сервіси Google



2. Створення веб-сайтів

3. Структура сайту





ОПРАЦЮВАННЯ ОБ'ЄКТІВ МУЛЬТИМЕДІА

1. Пристрої для роботи з мультимедіа

2. Формати мультимедійних файлів

3. Програми для опрацювання мультимедійних даних




АЛГОРИТМИ ТА ПРОГРАМИ

1. Середовище програми Lazarus

2. Призначення елементів керування (Lazarus)

3. Величини. Їх типи та властивості.



Знайди слова:  Вправа 1     Вправа 2       Вправа 3

ГРАФІЧНЕ ВІДОБРАЖЕННЯ ДАНИХ МОВАМИ ПРОГРАМУВАННЯ

Мета: сформувати уявлення про властивості компонента Image, які дозволяють відображати малюнки із зовнішніх графічних файлів, можливості застосування піктографічної кнопки, можливість обирати кольори зображень за допомогою колірної палітри; вміння завантажувати зображення під час виконання програми, задавати властивості піктографічної кнопки, використовувати в проекті графічний компонент ColorGrid

ХІД ЗАНЯТТЯ
І. У підручнику опрацювати параграф 27. (ст.181-187) за планом:
1. Як у середовищі Lazarus використовують малюнки, збережені в зовнішніх файлах? (ст.181-182)
Зверніть увагу:
- Вставлення контейнера на форму, до якого додають малюнок із файла Мал.27.1
- Властивості компоненту Smage Таблиця 27.1

2. Як у середовищі Lazarus на форму додають графічні фігури? (ст.183-184)
Зверніть увагу:
- Вставлення контейнера на форму, до якого додають фігури Мал.27.6
- Зміна форми фігури Мал.27.6
- Колір та заповнення фігури Таблиця 27.3 та Таблиця 27.4

3. Як у середовищі Lazarus малюють лінію, сектор та ламану? (ст.186-187)
Зверніть увагу:
- Стиль фігури Таблиця 27.6
- Вигляд фігури Таблиця 27.7 

4. Щоб дізнатися додатково, як у середовищі Lazarus малюють перегляньте відео


ІІ. Домашнє завдання:
Опрацюйте вивчений матеріал. Підготуйтеся до тестової перевірки знань.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

 Складання та виконання алгоритмів з повтореннями й розгалуженнями для опрацювання величин.

Завдання:
1. Повторіть § 24, 25 підручника. 
2. Виконайте завдання  1 та 3, що на ст. 179-180 підручника. 
3. Здайте виконане завдання у Google клас. 

 Завдання 1 (підручник ст.179). 
Розрахунок оплати за електроенергію
 
     В Україні за споживання електроенергії визначено такий порядок оплати залежно від спожитого обсягу: вартість 1 кВт при споживанні електроенергії до 100 кВт за місяць – 45,6 грн, від 100 кВт до 600 кВт – 78,9 грн, понад 600 кВт – 147,9 грн.
     Деяким споживачам надається пільговий обсяг безоплатного користування електроенергією, наприклад, 30 кВт. Якщо така пільга є, то її віднімають від спожитого обсягу, а далі розрахунок здійснюється за прийнятими тарифами. Розробіть у вибраному середовищі програмування проект Оплата за електроенергію, у якому користувач вносить у текстове поле обсяг спожитої електроенергії, та позначає за допомогою елементів управління (визначте самостійно) наявність пільги. Після натиснення кнопки Розрахувати отримує у вікні повідомлення розмір суми для оплати за електроенергію.



Завдання 3 (підручник ст.180)
Шалені знижки 
У магазині на деякі товари (молоко, фрукти, овочі, печиво) прийняли систему знижок: товар, який не проданий за тиждень, наступного тижня дешевшає на 10%, ще через тиждень – на 20 % і т. д.
Розробіть у вибраному середовищі програмування проект Знижки, у якому користувач обирає зі списку товар й у текстове поле вносить номер тижня покупки. Після натиснення кнопки Розрахувати у вікні повідомлення – отримує ціну товару на дату покупки. Візьміть до уваги, що відсотки знижки розраховуються, починаючи із другого тижня за формулою:
price2=price1∙(100-1∙10)/100
price3=price2∙(100-2∙10)/100



РЕАЛІЗАЦІЯ АЛГОРИТМІВ ПОВТОРЕННЯ МОВАМИ ПРОГРАМУВАННЯ. ЦИКЛ З ЛІЧИЛЬНИКОМ ТА ЦИКЛ З ПІСЛЯУМОВОЮ.

 Мета: ознайомити учнів з особливістю використання циклів у мовах програмування.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. У підручнику опрацювати параграф 25 п.2-3 

Як мовами програмування описують цикл з лічильником? (ст.172-173)

Зверніть увагу
- Структура циклу з лічильником Мал.25.3
- Опис циклу з лічильником мовою програмування  Таблиця 25.2

Для кращого розуміння ЦИКЛУ З ЛІЧИЛЬНИКОМ перегляньте відео

Як мовами програмування описують цикл із післяумовою? (ст.174)
Для кращого розуміння ЦИКЛУ З ПІСЛЯУМОВОЮ перегляньте відео


ІІ. Домашнє завдання
Опрацюйте вивчений матеріал

РЕАЛІЗАЦІЯ АЛГОРИТМІВ ПОВТОРЕННЯ МОВАМИ ПРОГРАМУВАННЯ. ЦИКЛ З ПЕРЕДУМОВОЮ

Мета: ознайомити учнів з особливістю використання циклів у мовах програмування.

ХІД ЗАНЯТТЯ
І. У підручнику опрацювати параграф 25 П.1 
Як мовами програмування описують цикл із передумовою? (ст.170-171)
Зверніть увагу:
- Структура циклу з передумовою Мал.25.1
- Опис циклу з передумовою мовою програмування Таблиця 25.1

Для кращого розуміння ЦИКЛУ З ПЕРЕДУМОВОЮ перегляньте відео

ІІ. Розробіть проєкт Кількість доданків 
    (І спосіб - середовище Lazarus, ІІ спосіб - зошит з інформатики)

 Завдання
Скільки потрібно взяти доданків, перший з яких дорівнює заданому дійсному числу, а кожний наступний на 3 більший від попереднього, щоб їх сума перевищила 100 (можна скористатися підказкою у відео).
Здайте виконане завдання у Google Клас.

ІІІ. Домашнє завдання
Опрацюйте вивчений матеріал
.



Опрацювання величин логічного типу. Вказівка розгалуження

 Мета: ознайомити з правилами опису алгоритмів розгалуження в середовищі Lazarus, формувати вміння реалізовувати алгоритми розгалуження, використовувати величини логічного типу.

Хід заняття

Створити проект товарного чеку, який передбачає введення значень:
1) кількість товару
2) вартість товару,
3) отримана сума.
Запрограмувати кнопки:
1) Сплатити
2) Решта
3) Очистити 
4) Вихід

1) Кнопка "Вихід" 
procedure TForm1.Button4Click(Sender: TObject);
begin
  Form1.Close;
end;            
2) Кнопка "Очистити"
procedure TForm1.Button3Click(Sender: TObject);
begin
  Edit1.Text:=' ';
  Edit2.Text:=' ';
  ....
end;      
3) Кнопка "Сума до сплати"
      procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var x: integer; y,z:real;
begin
 x:=strtoint(edit1.Text);
 y:=strtofloat(edit2.Text);
 z:=x*y;
 edit3.Text:=floattostr(z);
end;      
4) Кнопка "Решта"
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
var x,y,z:real;
begin
 x:=strtofloat(edit3.Text);
 y:=strtofloat(edit4.Text);
 z:=y-x;
 edit5.Text:=floattostr(z);
end;                          

Виконати проект для значень:
1) кількість товару - 5
2) вартість товару, - 10,2
3) отримана сума - 200    
Проаналізувати результат
    Виконати проект для значень:
1) кількість товару - 5
2) вартість товару, - 10,2
3) отримана сума - 25
        Проаналізувати результат

Отже, чи завжди ми можемо обчислити решту? Що потрібно додати до програмного коду, щоб алгоритм працював при будь-яких значеннях? Якого типу є даний алгоритм?

Так в даному випадку ми повинні перевірити чи отримана сума більша або рівна "Сумі до сплати" і лише тоді обчислювати решту або повідомити, що даних коштів не вистачає. Алгоритми такого типу ми називаємо "Алгоритми з розгалуженням"
 Як описати алгоритмічну структуру розгалуження мовами програмування? (ст.159-160)
Зверніть увагу: 
- Оператор неповного розгалуження Таблиця 24.5
- Оператор повного розгалуження Таблиця 24.6
- Вкладені розгалуження Таблиця 24.7
 Кнопка "Решта"
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
var x,y,z:real;
begin
 x:=strtofloat(edit3.Text);
 y:=strtofloat(edit4.Text);
 if y>=x then
             begin z:=y-x;
                    edit5.Text:=floattostr(z);
               end
          else  edit5.Text:='Коштів не вистачає'
end;                                 

Домашнє завдання: Прочитати п. 24 стор. 157-161
Переглянути відеоматеріал: 
Індивідуальне завдання: Виконати вправу 2 стор. 161 "Агрегатний стан води"

              

ОПРАЦЮВАННЯ ВЕЛИЧИН ЛОГІЧНОГО ТИПУ. КОМАНДА РОЗГАЛУЖЕННЯ

ХІД ЗАНЯТТЯ
І. У підручнику опрацювати параграф 24. (ст.157-160) за планом:
1. Як порівнюють значення величин у програмах? (ст.157-158)
Зверніть увагу:
- Операції порівняння та їх запис Таблиця 24.1
- Порівняння числових величин мовою програмування Мал.24.1

2. Які операції можна виконувати над логічними величинами? (ст.158)
Зверніть увагу
- Талиця істинності Таблиця 24.3

3. Як описати алгоритмічну структуру розгалуження мовами програмування? (ст.159-160)
Зверніть увагу: 
- Оператор неповного розгалуження Таблиця 24.5
- Оператор повного розгалуження Таблиця 24.6
- Вкладені розгалуження Таблиця 24.7

Для кращого розуміння команди розгалуження перегляньте відео

ІІ. Виконання практичних завдань.
Вправа 2. Агрегатний стан води. (ст.161) 

Практичне завдання  можна виконати двома способами.

Спосіб 1.
  • Розробіть проект АГРЕГАТНИЙ СТАН ВОДИ в середовищі  Lazarus.  Запрограмуйте кнопку, що є на формі. Збережіть проект в себе за комп'ютером. 
  • Зробіть скріншот екрану, з розробленим проектом, збережіть його і здайте виконане завдання у Google Клас.
  • Порядок роботи розроблений у підручнику.

Спосіб 2.
Працюємо в зошиті з інформатики
  • Накресліть форму до проекту  АГРЕГАТНИЙ СТАН ВОДИ в зошиті. Напишіть програмний код  до кнопки, що є на формі.
  • Сфотографуйте проект з програмним кодом до кнопки  в себе в зошиті здайте роботу у Google Клас.
  • Порядок роботи розроблений у підручнику.
ІІI. Домашнє завдання:
Опрацювати параграф 24 у підручнику (ст.157-160)