Мета уроку: формувати навички використання
веб-технологій для створення персонального навчального середовища; розвивати
світоглядні уявлення про пізнаваність явищ і процесів у навколишньому світі,
дослідницькі навички, інформаційну культуру учнів; виховувати уважність та
відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань
1) Які сервіси Google вам відомі?
2)
Якими
сервісами Google ви користувалися?
ІІ. Формулювання теми й мети уроку;
мотивація навчальної діяльності
Із попередніх
класів вам відомо, що проектна діяльність передбачає створення і колективне
опрацювання певних документів (презентацій, малюнків, текстових документів,
карт тощо). Які веб-ресурси можна використовувати для підготовки проекту, окрім
підручника? Чи можна зробити так, щоб декілька учнів, кожен зі своєю
клавіатурою, одночасно редагували б якийсь документ? На ці питання ви зможете
відповісти після сьогоднішнього уроку.
IІІ. Сприйняття та усвідомлення нового
матеріалу
(Пояснення вчителя з елементами
демонстрування презентації )
Найрізноманітніші
сервіси та інформаційні дані, що розміщені сьогодні в мережі Інтернет, не
можуть бути охоплені одночасно кожним користувачем. Тому однією з навичок, які
має сформувати людина, що прагне бути успішною в змінному світі, — це уміння
комунікувати:
ü Обмінюватись
даними в мережі;
ü Правильно будувати
запити;
ü Дотримуватися
правил мережевого етикету;
ü Утворювати спільноти
за професійним спрямуванням.
Кожен
з нас перебуває в деякому інформаційному просторі: навчається у школі, отримує
відомості з газет, книг, телебачення; очно спілкується з рідними та друзями; віртуально
спілкується у соціальних мережах. Але інформаційний простір при цьому не
вичерпується територією проживання чи колом спілкування. Він розширюється в
міру того, наскільки людина залучає до нього нові джерела знань, зокрема
професійні спільноти. Професійні спільноти – групи, які створюються в
мережі та реальному житті за інтересами.
Учасники
таких спільнот часто обмінюються своїми знаннями, дають рекомендації щодо
використання нових ресурсів, допомагають оволодіти ними. Користувач Інтернету,
включений у роботу таких груп, поступово накопичує сукупність даних і засобів,
які використовує у своїй діяльності зараз, або планує переглянути чи використати
в майбутньому. Таким чином формується його інформаційне середовище.
Інформаційне
середовище — це не тільки комфортне середовище для виконання діяльності, а й
засіб створення персональної навчальної мережі — такої мережі, де ми можемо
взаємодіяти не тільки з нашими колегами, наприклад, учасниками співтовариства,
а і їх партнерами по спільній діяльності.
Інформаційне
середовище, яке створює навколо себе людина з метою задоволення власних
навчальних потреб (досягнення відповідних навчальних цілей), має назву
персонального навчального середовища.
Слово
персональне перш за все означає те, що навчальні цілі в кожної людини свої
власні (персональні), тому й інформаційне середовище відносно навчальних цілей
також буде персональним.
Інформаційні
ресурси такі як: люди (вчителі, батьки, однолітки, професіонали); інформаційні
матеріали, які створені іншими користувачами та інформаційні матеріали,
створені персонально утворюють → персональне навчальне середовище. Для
організації персонального навчального середовища зазвичай використовують хмарні
технології.
Хмарні технології — це інформаційні технології, що передбачають
віддалене опрацювання та зберігання даних.
Хмара — це деякий
сервер або мережа розподілених центрів опрацювання даних, де зберігаються дані
та програми, які використовують користувачі за допомогою глобальної мережі.
Хмарні
технології дають змогу споживачам використовувати програми без встановлення на
власний комп'ютер й доступу до особистих файлів з будь-якого комп'ютера, що має
доступ в Інтернет.
Користування
хмарною системою зберігання даних надається у вигляді інтернет-сервісу.
Зростання попиту користувачів на такі сервіси зумовлено зручністю користування
інформацією, зокрема:
ü не потрібні
потужні комп'ютери;
ü менше витрат на
придбання програмного забезпечення та його систематичне оновлення;
ü необмежений обсяг
збереження даних;
ü доступність із
різних пристроїв і відсутність прив'язки до робочого місця;
ü забезпечення
захисту даних від втрат і виконання багатьох видів навчальної діяльності, контролю
й оцінювання, тестування онлайн, відкритості освітнього середовища;
ü економія коштів на
утримання технічних фахівців.
Але
користувачу доведеться пам'ятати пароль доступу, без якого дані назавжди
залишаться у хмарному сховищі під замком. Найпростішим хмарним сховищем можна
вважати скриньку електронної пошти, на яку можна відправляти дані самому собі.
Хмарне
сховище можна використовувати для:
o розміщення даних,
які збережені у файлах на локальному диску
o створення
документів і надання доступу до їхнього перегляду
o редагування та
коментування іншими користувачами мережі, що належать до вашого кола
спілкування.
Виділяють
велику кількість хмарних сервісів, які популярні як у світі так і в Україні.
Безкоштовний
обсяг даних, що можуть бути збережені зараз у хмарних сховищах:
Dropbox (2 GB), Google Drive (15 GB), OneDrive (5 GB),
Яндекс.Диск (10 GB), Mega (50 GB), Bitcasa (20 GB), Yunpan 360 (36 TB),
Copy.com (15 GB).
Ми
будемо працювати з хмарним сховищем Google
Диск, у якому користувач може використовувати стандартні офісні
веб-програми та доповнювати їх список, підключивши інші додатки.
Google Документи → Створення й
редагування текстових документів
Google
Таблиці → Створення й редагування електронних таблиць
Google
Презентації → Створення й редагування презентацій
Google Малюнки → Створення й редагування малюнків
ІV. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Після виконання практичного завдання здати роботу в Google Classroom
V. Домашнє завдання
Опрацювати
конспект та презентацію на блозі.
(Інд.) Створіть новий Google Документ з назвою Домашня робота, у якому, використовуючи інструменти онлайнового редактора для форматування тексту, запишіть всі об’єкти, які з’являються на Google диску, після натиснення кнопки Створити. Надайте спільний доступ до коментування вчителю.
Ел.адреси вчителів:
